Powiat Niżański: Wizyta na budowie s-19

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Podczas wizyty studyjnej na budowanej drodze ekspresowej S-19 rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentował stan zaawansowania prac od Lasów Janowskich do Niska. Tu trwają prace na trzech odcinkach: Lasy Janowskie – Zdziary, Zdziary – Rudnik nad Sanem oraz Rudnik nad Sanem – Nisko Południe o łącznej długości ok. 24 km. Poza dwujezdniową drogą, powstaje tu łącznie 58 obiektów inżynierskich, to: mosty, wiadukty, przepusty i przejścia dla zwierząt. Do tego trzy węzły drogowe Zdziary, Rudnik nad Sanem i Nisko Południe oraz MOP-y Bukowa. Najbardziej zaawansowane prace bo w około 90% są na odcinku Lasy Janowskie – Zdziary. Mówi Rafał Żelezny z firmy Strabag wykonującej zadanie:

Na tym odcinku prace utrudniał wysoki poziom wód gruntowych:

Najtrudniejszym do wykonania i najmniej zaawansowanym jest odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem. Tu trudnym i pracochłonnym elementem budowanej s19 jest budowany most na Sanie z trzecim co do długości w Polsce przęsłem. Mówi Grzegorz Gajewski z firmy Mosty Łódź:

Obecnie stan zaawansowania prac na tym odcinku wynosi około 65%:

Termin oddania to początek drugiego kwartału przyszłego roku. Odcinek Rudnik nad Sanem – Nisko Południe ma być oddany w październiku tego roku. Mówi Krzysztof Mokrzyński ze Strabaga:

Zaawansowanie prac na tym odcinku drogi ekspresowej s-19 wynosi 85%.