Połaniec: Złote medale dla młodych wynalazców

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

Dwa złote medale przywiozła z Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2018 grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Wykonane przez nich projekty „Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego” oraz ,,System wspomagania kręgosłupa” zyskały uznanie. Nad wynalazkami pracowali Maciej Jarzyna, Michał Baszak, oraz Natalia Chmielowiec, Julia Łukaszek i Weronika Kalita.

Dumy ze swoich podopiecznych nie kryje opiekun grupy nauczyciel Jerzy Nowak:

Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego powstała w oparciu o mikrokontroler z oprogramowaniem, czujniki ruchu i radar stanowiący w rezultacie ,,System Identyfikacji Obiektów” . Dzięki temu projektowi szybciej przejedziemy remontowane odcinki dróg.

Natomiast System wspomagania kręgosłupa ma pomóc w wykonywaniu wielu prostych czynności, które mogą obciążać nasze plecy dodaje Jerzy Nowak:

Uczniowie chcieliby teraz swoje wynalazki zaprezentować na międzynarodowej wystawie IPITEX, która w lutym odbędzie się w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Wyjazd wiąże się jednak ze sporymi kosztami, dlatego trwają poszukiwania osób lub firm, które chciały wspomóc to przedsięwzięcie.

(Dominik Siatrak)