Połaniec: Świętokrzyski Festiwal Folkowych Inspiracji.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

W Połańcu rozpoczął się Projekt Świętokrzyski Festiwal Folkowych Inspiracji.

Od lipca do połowy października odbędą się trzy różne warsztaty artystyczne Akademii Folkowej ‚Świętokrzyskie czaruje’. Pierwsze z nich, pod hasłem ‚Papierowa ceramika z plecioną’ odbędą się w dniach 27-29 lipca o godz. 15.00 w pracowni plastycznej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Zajęcia poprowadzi instruktor plastyk Bogusława Mas. Obowiązują zapisy bezpośrednio w CKiSz lub telefonicznie. Liczba miejsc ograniczona.
W ramach projektu odbędą się jeszcze trzy Muzyczne Spotkania ‚Na ludową nutę’. W minioną niedzielę, 17 lipca rozpoczęła cykl spotkań regionalna KAPELA OD POŁAŃCA. Kolejno wystąpi: KAPELA DZIAŁOSZACY, JĘDRZEJ I PONIDZIE. Wydarzeniem podsumowującym projekt będzie Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej. Hasłem przewodnim projektu jest powiedzenie: ‚Cudze chwalicie, swego nie znacie’.

Świętokrzyski Festiwal Folkowych Inspiracji przybliży bogaty dorobek kultury ziemi świętokrzyskiej, połączy tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na sztukę. Cykl aktywizujących działań będzie stymulował odbiorców do kreatywnego eksperymentowania w dziedzinie sztuki i muzyki. Podczas Festiwalu tradycja stanie się istotnym elementem aktywności lokalnej. Nieprofesjonalni artyści-amatorzy, zespoły śpiewacze i kapele folkowe będą miały okazję spotkania i podzielenia się twórczością, którą udało się ocalić od zapomnienia.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.