Połaniec: Kolejny etap konsultacji w sprawie budowy kopalni siarki

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

W przyszłym roku Grupa Azoty Siarkopol ma rozpocząć rozmowy indywidualne z właścicielami gruntów, które brane są pod uwagę przy lokalizacji nowej kopalni siarki. Chodzi o miejscowości Rudniki oraz Okrągła w gminie Połaniec. Surowiec podobnie jak ma to miejsce w Osieku, wydobywany będzie metodą podziemnego wytopu, z zamkniętym obiegiem wód.

W tej chwili analizujemy różne warianty tego, co możemy zaproponować właścicielom terenów powiedział prezes spółki Trajan Szuladziński:

Jest to inwestycja na pokolenia, która wywołuje pewien niepokój, choćby przez krajobraz, jaki pozostawiły po sobie stare kopalnie siarki, ta w Grzybowie używająca otwartego obiegu wody, czy kopalnia odkrywkowa w Machowie – dodaje prezes. Inwestycja w Połańcu będzie bezpieczna dla środowiska:

Odwierty weryfikacyjne złoża mają zostać przeprowadzone w pierwszym kwartale 2019 roku. Obecnie Siarkopol wydobywa 650 tysięcy ton siarki rocznie. Chcąc utrzymać ten trend spółka szuka nowego miejsca pod kopalnię, ze względu na wyczerpujące się złoże w Osieku.

(fot. Grupa Azoty Siarkopol)