Połaniec: Chcą wybudować nową kopalnię siarki

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

Nową kopalnię siarki chce wybudować na terenie gminy Połaniec, Grupa Azoty Siarkopol. Pod uwagę brana jest lokalizacja w miejscowości Rudniki na terenach które nie są zagospodarowane i zurbanizowane. Władze spółki podkreślają że surowiec wydobywany byłby metodą podziemnego wytopu gorącą wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Użyta w tym procesie woda w procesie zamkniętym byłaby oczyszczana i ponownie wykorzystywana do wydobycia. To pozwoli do minimum ograniczyć wpływ kopalni na środowisko naturalne.

W Rudnikach Funkcjonowałyby jedynie pola wydobywcze, skąd siarka rurociągami transportowana byłaby do zakładu przetwórczego w Osieku. Obecnie działająca tam od 25 lat kopalnia powoli wyczerpuje złoża, powiedział prezes zarządu spółki Trajan Szuladziński

Władze spółki zapowiadają że już niedługo ruszyć ma kolejna tura spotkań z mieszkańcami. Podczas nich będzie omawiana zarówno planowana inwestycja, jak i korzyści dla mieszkańców:

Nowa kopalnia Siarki może powstać najwcześniej za 5 lat. To czas potrzebny na zdobycie wszystkich pozwoleń i zakończenie procesu pozyskania gruntu pod inwestycję.