Ossolin: Świętokrzyska pasterka w Ossolinie.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Wielbłądy, na których przyjadą Trzej Królowie, fajerwerki i wykonywane ‚na żywo’ kolędy mają stanowić ma oprawę jednej z najoryginalniejszych polskich pasterek, organizowanej w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie.

Ossolińskie pasterki od kilkunastu lat przyciągają tłumy wiernych z całego regionu. Należą one do najbardziej rozpoznawalnych świątecznych uroczystości w kraju. Pasterkę rozpoczyna tradycyjnie bożonarodzeniowa inscenizacja, której formuła ewoluuje. W 2018 roku wzbogacona została ona o nową scenę, rozgrywającą się w progach pałacu Heroda.

W tym roku w widowisku wystąpią: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef), Nikola Wróblewska (Maryja) oraz Dawid Bryła (Herod).

Inscenizacja rozpocznie się 24 grudnia o godz. 22.30. Sama pasterka odprawiona zostanie o godz. 23, a więc wtedy, gdy w Betlejem wybije północ. Na zakończenie mszy świętej, jak co roku, w niebo wystrzelą fajerwerki dla uczczenia faktu przyjścia na świat Zbawiciela.
Podkładem muzycznych ich pokazu będzie piosenka ‚Święta noc’ nagrana przed dwoma laty przez gwiazdę country Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

O artystyczną oprawę pasterki tradycyjnie już zadba Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie. Pod koniec uroczystości Mikołaj obdaruje wszystkich jej uczestników słodyczami.

Inscenizacja bożonarodzeniowa odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu województwa świętokrzyskiego, powiatu sandomierskiego i gminy Klimontów.

Fot. Krzysztof Sajecki