Osiek. Najmłodsi skorzystali z bezpłatnych badań USG

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Osiemdziesięcioro dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z gminy Osiek, a także pociechy pracowników Grupy Azoty Siarkopol skorzystało z bezpłatnych przesiewowych badań USG w ramach profilaktyki chorób nowotworowych, które prowadzone były w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. Pojazd na kilka godzin zaparkował przed tamtejszym ośrodkiem zdrowia.

Ambulans już po raz drugi przybył do Osieka na zaproszenie kierownik Miejsko Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Edyty Mysłek. – To było moje marzenie, aby ci mieszkańcy tej małej gminy skorzystali z czegoś, z czego korzystają osoby mieszkające w większych miastach – podkreśla kierownik.

– Takie badania są bardzo ważne co pokazała zeszłoroczna edycja – dodaje Edyta Mysłek.

Jacek Lasek na badanie przyszedł z 5-letnią córką.

W sfinansowaniu badań pomogli lokalni przedsiębiorcy a także Grupa Azoty ‚Siarkopol’ w Grzybowie, która przeznaczyła na nie znaczącą kwotę. – Lepiej zapobiegać niż leczyć – przyznał w rozmowie z Radiem Leliwa prezes zarządu spółki Łukasz Komendera.

Ambasadorem akcji był wiceminister spraw zagranicznych, poseł Piotr Wawrzyk.

Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że takie badania powrócą w przyszłym roku, i będzie nimi objęta jeszcze większa grupa dzieci.

(fot. Radio Leliwa, Jerzy Kurzątkowski)