Nowa Dęba. Więcej miejsca na amunicję w Dezamecie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Na terenie Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. w Nowej Dębie uroczyście otwarto zmodernizowany kompleks produkcyjno-magazynowy. Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka rozwija swój potencjał produkcyjny, a co za tym idzie potrzebuje coraz więcej miejsca do składowania wytwarzanej na miejscu amunicji, w ramach realizacji programów Krab, Rak, Kryl oraz Tytan.

Warta prawie 20 milionów złotych inwestycja polegała na gruntownej modernizacji dwóch budynków, które od teraz otoczone są wysokim na kilka metrów żelbetowym wałem. Z kolei w ich wewnętrznych ścianach zabudowano wypełnione piaskiem 50 centymetrowe kosze, tzw. gabiony. Wszystko po to, aby chronić otoczenie przed skutkami ewentualnej fali uderzeniowej powstałej w skutek niekontrolowanej eksplozji.

Dzięki zakończonym pracom, w obu budynkach powstało w sumie 1000 metrów kwadratowych powichrzeni magazynowej. Pozwoli to na jednoczesne składowanie ponad 7 tysięcy sztuk amunicji 155 milimetrów do armatohaubicy Krab lub ponad 35 tysięcy sztuk pocisków 120 milimetrów do samobieżnego moździerza RAK.

Mówi prezes zarządu Zakładów Metalowych DEZAMET Tomasz Wawrzkowicz.

Tworzymy nie tylko potencjał przemysłowy, ale budujemy także nowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla załogi – powiedział członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Hubert Stępniewicz.

Inwestycji gratulował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Władze spółki poinformowały również, że ten rok kończy ona zyskiem w kwocie 370 milionów złotych brutto, co jest historycznym wynikiem. Planowane jest także zatrudnienie około 30 osób.