reklama

Nowa Dęba. Podkarpaccy terytorialsi złożyli przysięgę.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Pięćdziesięciu dziewięciu ochotników oficjalnie wstąpiło dziś w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To kobiety i mężczyźni, którzy na Placu majora Jana Gryczmana w Nowej Dębie przysięgali dziś na sztandar brygady.

Na uroczystości obecny był prezydent RP Andrzej Duda, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch a także dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła. Nie zabrakło podkarpackich parlamentarzystów oraz samorządowców różnego szczebla. Uroczystość oglądała też spora grupa mieszkańców i rodzin żołnierzy.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że to kolejne w ostatnich tygodniach spotkanie z podkarpackimi terytorialsami. Niedawno rozmawiał z żołnierzami podczas wizyty na południu województwa, które ucierpiało na skutek nawałnic. Żołnierze WOT pomagali mieszkańcom w pracach porządkowych.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że przysięga wojskowa to dla żołnierza ważny dzień.

Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Dariusz Słota podkreślił, że Nowa Dęba znana jest z poligonu, na którym szkolą się żołnierze Polski i państw NATO.

Wśród zaprzysiężonych była Szeregowa Estera Machowska na co dzień mieszkająca pod Rzeszowem.

Podczas uroczystości prezydent RP i minister MON wręczyli wyróżnienia dla żołnierzy którzy ukończyli szkolenie z najwyższą lokatą. Później obecne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny.

Z kolei w okolicy placu, można było zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego. Dostępne było też stoisko promocyjne terytorialsów.

 

 

(fot. główna: Grzegorz Jakubowski / KPRP)