Nowa Dęba: Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

Od mszy w intencji ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, rozpoczęły się w Nowej Dębie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po nabożeństwie jego uczestnicy przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowali na nowodębskie planty.

Tu został odsłonięty i poświęcony okolicznościowy pomnik. To kolumna na zwieńczeniu, której znajduje się orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Na samej kolumnie znajduje się podobizna Marszałka Piłsudskiego i słowa wdzięczności wobec wszystkich tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Jego twórcą jest artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc w województwie Lubelskim.

Pod pomnikiem złożono akt erekcyjny który ma przypominać przyszłym pokoleniom o tej ważnej rocznicy. Umieścił go tam burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, który później zwrócił się do mieszkańców:

To nie koniec świętowania w Nowej Dębie. O godzinie 14 znad nowodębskiego zalewu wyruszy marsz nordic walking o długości trasy prawie 3,5 kilometra. Po nim wystartują biegi – dodaje dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Szurgociński:

Natomiast o godzinie 17 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie odbędzie się ostatni z serii koncertów „Margaritae Baroci”. Wystąpi w nim Krakowski Zespół Instrumentów Dętych.