Nowa Dęba. Niedźwiedź na poligonie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Kilka tysięcy żołnierzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu wojskowym „Niedźwiedź – 22”. Jego część ogniowa odbywa się na poligonie w Nowej Dębie. Polskę reprezentują żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Głównym celem ćwiczenia „Niedźwiedź – 22” jest uzyskanie natowskiej certyfikacji przez dowództwa 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i 18. Pułku Logistycznego w Łomży” wchodzących w skład dywizji.

W ramach ćwiczeń wspólne szkolenie ogniowe przeprowadziły polskie czołgi Leopard, amerykańskie Abramsy i brytyjskie Challangery wspomagane z powietrza przez śmigłowce Apache. Drugim epizodem, z którym musieli zmierzyć się żołnierze, była ewakuacja medyczna rannego z pola walki przy użyciu helikoptera.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który obserwował dziś manewry zaznaczył, że powstająca 18. Dywizja będzie stanowiła skuteczną ochronę kraju w przypadku ataku ze wschodu.

To ważne ćwiczenia, podczas których mogliśmy sprawdzić między innymi współdziałanie naszych żołnierzy i żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych powiedział dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Arkadiusz Szkutnik.

Ćwiczenia wojskowe „Niedźwiedź – 22” potrwają do piątku.

(fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna / Twitter)