Nowa Dęba. Minister MON na poligonie. Obserwował ćwiczenie Dragon 21

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak obserwował dziś na poligonie w Nowej Dębie ćwiczenie wojskowe Dragon-21. To największe i najważniejsze szkolenie żołnierzy w tym roku. Jego głównym celem jest przygotowanie i zgrywanie Sił Zbrojnych RP do prowadzenia operacji obronnej, w tym z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym.

W trakcie ćwiczenia, certyfikacji poddane zostało dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej. W jej skład wchodzi między innymi 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Wprawdzie 18 Dywizja jest tu głównym ćwiczącym, to w manewrach uczestniczą także żołnierze z innych oddziałów.

Podczas manewrów, na ziemi w akcji wzięły udział między innymi czołgi Leopard, wyrzutnie rakietowe Langusta a w powietrzu samoloty F-16 i śmigłowce Mi-24.

Minister Mariusz Błaszczak chwalił żołnierzy biorących udział w szkoleniu.

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej generał Jarosław Gromadziński podkreślał, że zakres zadań stojący przed poddziałami jest bardzo zróżnicowany.

Minister Obrony Narodowej wraz z dowództwem Sił Zbrojnych obserwował także pokaz dynamiczny Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk, który powstaje w Hucie Stalowa Wola. Prezentowany był także pozostały sprzęt wojskowy i uzbrojenie produkowany przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej.