Nowa Dęba: Ćwiczenia Common Challenge-19 na poligonie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej. W ćwiczeniu dowódczo-sztabowym wspomaganym komputerowo pod nazwą Common Challenge-19 bierze udział ponad 900 żołnierzy z Polski, Węgier, Czech, Słowacji oraz Chorwacji. Trzon grupy stanowi stanowią wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Celem ćwiczenia jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów. O ważności międzynarodowego wymiaru przedsięwzięcia świadczy fakt, że kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy.

Przez najbliższy tydzień dowództwo grupy bojowej będzie rozwiązywało i wykonywało najważniejsze zadania taktyczne, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane będzie pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.

W szkoleniu wezmą udział także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistycy, łącznościowcy czy grupa współpracy cywilno-wojskowej. Zakończenie szkolenia przewidziano na piątek.

(Fot: Mariusz Bieniek / 6 Brygada Powietrzno Desantowa)