Nowa Dęba. 80 lat Zakładów Metalowych DEZAMET S.A.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

51 pracowników Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. w Nowej Dębie zostało  dziś odznaczonych brązowymi, srebrnymi lub złotymi Medalami za Zasługi dla Obronności Kraju. Ceremonia miała miejsce w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie, podczas uroczystości jubileuszu 80-lecia istnienia DEZAMET-u. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi członkowie zarządu firmy, parlamentarzyści, samorządowcy.

Obchody 80-lecia Zakładów Metalowych DEZAMET rozpoczęły się w południe mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego  w Nowej Dębie. Nabożeństwo odprawił ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

O godzinie 14.00  w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyła się część oficjalna wydarzenia. Głos zabrał prezes zarządu firmy. – Wytwórnia Amunicji numer 3, której kontynuatorem i następcą są Zakłady Metalowe DEZAMET, według założeń ówczesnego rządu miała być największą w Polsce fabryka spłonek, zapalników, a także scalarnią pocisków artyleryjskich – mówił  Tomasz Wawrzkowicz przypominając historię zakładu. Prezes podkreślił, że zakłady metalowe są znanym i znaczącym producentem nowoczesnej amunicji na potrzeby polskiej armii, a w ostatnim czasie DEZAMET to wzorcowy przykład dynamicznie rozwijającej się firmy.

Prezes Wawrzkowicz zaznaczył, że Zakłady Metalowe są  w kluczowym dla siebie momencie i to jaka będzie ich przyszłość zależy w głównej mierze od pracowników i przychylności instytucji i organów współpracujących.

– Ten jubileusz łączy kilka pokoleń ludzi, którzy pracowali  w zakładach w różnym okresie,  a także ich rodziny żyjące licznie w Nowej Dębie – mówił syn dyrektora technicznego Wytwórni Amunicji numer 3,  inżyniera  Tadeusza Śmiśniewicza.  Witold Śmiśniewicz do wybuchu II wojny światowej był świadkiem budowy zakładu.

Podczas uroczystości w domu kultury został wyświetlony film o DEZAMECIE. Po wręczeniu medali uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Margaritae Baroci.

Przed SOK-iem odbył się okolicznościowy piknik rodzinny. Gwiazdą wieczoru był Jacek Cygan, który wystąpił wraz z zaprzyjaźnionymi artystami.

Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. to firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Specjalizuje się głównie w produkcji wojskowej: różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej.

Firma świadczy usługi i sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej i obróbki metali, a także posiada laboratorium pomiarowe i badawcze. Obecnie zatrudnia około 650 pracowników.