Nowa Dęba. 40 lecie powstania Solidarności

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W Nowej Dębie obchodzono 40 rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. w intencji ludzi pracy. Dalsze obchody miały miejsce na placu Majora Gryczmana.

Wzięli w nich udział parlamentarzyści, samorządowcy różnego szczebla, przedstawiciele nowodębskich zakładów pracy, a także członkowie NSZZ Solidarność.

Historię związku w Nowej Dębie przedstawił przewodniczący międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność przy zakładach Metalowych Dezamet Jerzy Rozmus. Przypomniał on, że po wydarzeniach z sierpnia 1980 w całym kraju powstawały komitety założycielskie związku.

– Można powiedzieć, że na wolność czekaliśmy do 1989 roku. Teraz w 40 rocznicę powstawania związku historia zatoczyła koło w Europie. Solidarność domaga się teraz wolności na Białorusi. Wcześniej pomagaliśmy Ukrainie, teraz tej pomocy potrzebuje Białoruś – powiedział przewodniczący zarządu regionu Ziemia Sandomierska Andrzej Kaczmarek.

Do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości obecne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Miejska Orkiestra Dęta zagrała także “Rotę”.