Niwiska: Odnaleźli szczątki rakiety V-2

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

 

Pasjonaci historii ze stowarzyszeń Perkun z Trześni oraz Relic Hunter z Przemyśla odnaleźli w Niwiskach, w powiecie kolbuszowskim, szczątki pocisku rakietowego V-2.

Broń ta została skonstruowana przez zespół hitlerowskich inżynierów pod kierunkiem Wernhera von Brauna. Pocisk ten, pierwszy raz w historii świata przekroczył wysokość stu kilometrów wchodząc w przestrzeń kosmiczną. V-2 podczas II wojny światowej była testowana na tajnym poligonie w Bliźnie, obecnie w gminie Ostrów. Szczątki jednej z takich rakiet  zlokalizowano i wydobyto z wykopu na polach w Niwiskach. Cała akcja odbyła się w sobotę (16.11). Pasjonatów historii wspierali strażacy ochotnicy z Niwisk.

Teren był podmokły, a wykop głęboki, w związku z tym do wydobycia szczątek V-2 użyto specjalistycznej koparki. Wydobyto głowicę i narzędzia, którymi w 1943 roku Niemcy próbowali odkopać te części rakiety. Wydobyte elementy mają trafić do Parku Historycznego w Bliźnie. Przypomnijmy, że szczątki rakiety V-2 wydobyto także w lesie koło Dobrynina, w gminie Przecław. Miało to miejsce ponad cztery lata temu.

Paweł Galek