Nisko: Wyższe opłaty za śmieci

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Mieszkańcy gminy Nisko od stycznia 2020 roku więcej zapłacą za wywóz śmieci. Koszt odbioru odpadów zmieszanych wyniesie 24,60 na jednego mieszkańca. To znaczący wzrost w porównaniu z dotychczasową opłatą 7,50 która była niezmieniona od 2016 roku. Problemy z ze śmieciami zaczęły się kiedy firma ASA, która podpisała umowę z Niskiem na wywóz śmieci do grudnia 2019 roku, w grudniu ubiegłego roku zerwała umowę, bo na odbiorze śmieci z niska poniosła 2mln straty ze względu na niskie stawki. Mówi burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk.

Już wtedy opłaty pobierane od mieszkańców nie bilansowały kosztów odbioru śmieci. Miesięcznie pobierano od mieszkańców 170 000,00 zł a koszty ponoszone były w wysokości nawet 315 000,00 zł miesięcznie i rosły lawinowo. Po przeprowadzeniu przetargu na odbiór śmieci najniższą ofertę przedstawił MZK Nisko. Ta jednak wymagała podniesienia opłat i taką próbę burmistrz podjął we wrześniu.

Bo do tego doszedł wzrost opłaty środowiskowej i koszt odbioru odpadów przez instalację stalowowolską.

Tą umowę niżańska rada miejska przegłosowała.

Burmistrz przyznaje że gdyby nie umowa z gminą Stalowa Wola na odbiór odpadów przez instalację stalowowolską te opłaty mogłyby być wyższe.

Nowe stawki opłat za odbiór śmieci wejdą wżycie od 1 stycznia 2020 roku. Burmistrz jest przekonany, że jeśli uda sie zwiększyć poziom segregacji śmieci w Nisku te opłaty od 2021 roku będą niższe.

Marta Górecka