Nisko: Powstał mural upamiętniający major Marię Mirecką-Loryś

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Major Maria Mirecka-Loryś została bohaterką kolejnej edycji projektu muralowego województwa podkarpackiego – Przestrzeń Dziedzictwa.

Na ścianie budynku przy ul Tysiąclecia w Nisku powstał symboliczny ścienny ‚pomnik’ niezłomnej weteranki podziemia narodowego, działaczki polonijnej i kresowej w pierwszą rocznicę jej śmierci.

Za projekt muralu odpowiada Magdalena Kaczanowska, a jego realizację przeprowadziła warszawska grupa muralowa Good Looking Studio.

Maria Mirecka-Loryś ps. ‚Marta’ urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, a zmarła 29 maja 2022 r. w Warszawie. Wychowała się w Racławicach koło Niska i ukończyła niżańskie gimnazjum. Związana z obozem narodowym weteranka II wojny światowej, wyemigrowała do Chicago, gdzie prowadziła intensywną działalność w organizacjach polonijnych.

Była wielokrotnie honorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 11 czerwca 2023 r. na godzinę 13.30. Po uroczystości odbędzie się spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury ‚Sokół’. Rozpoczęcie o godz. 15.00.

‚Przestrzeń Dziedzictwa’ to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu.