Nisko: Odsłonięto tablicę pamiątkową na pierwszej siedzibie Zakładów Południowych

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Nisku odsłonięto tablicę poświęconą Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, a dokładnie spółce Zakłady Południowe w Nisku. która została zawiązana 19 stycznia 1937 roku. Był to początek Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tablica odsłonięta została na budynku w którym mieściła się pierwsza siedziba spółki. Jest nim ‚Zielony Dworek’ przy ulicy Sandomierskiej. Uroczystość odbyła się dokładnie w 85 rocznicę powołania Zakładów Południowych. Mówi Karolina Kutyła z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji, która przygotowała  prezentację związaną z wydarzeniami sprzed 85 lat:

Obecny właściciel historycznego budynku Adam Madej przyznał, że kupując obiekt nie wiedział, ze wiążą się z nim takie wyjątkowe wydarzenia:

Obecny na uroczystości odsłonięcia tablicy wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przypomniał, że dzięki tej decyzji sprzed 85 lat i powołaniu w styczniu 1937 roku Zakładów Południowych w Nisku, rozwój Niska nabrał przyspieszenia. Realizację planów jednak pokrzyżowała wojna:

Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk przyznał, że dziś historia zatoczyła krąg. Dzięki decyzjom sejmu powstaje nowoczesny Centralny Okręg Przemysłowy w postaci Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli i Nisko też odegra tu swoją rolę:

Ale też ofertę kulturalną oraz atrakcyjne miejsce do rekreacji i wypoczynku oraz turystyki, co podkreślał burmistrz Niska. Zaś pamiątkowa tablica przypominająca pierwszą siedzibę Zakładów Południowych widnieje na frontowej ścianie Zielonego Dworku w Nisku.