Nisko: Historia Niska w pigułce w filmie animowanym i projekcie „Dzieje miasta w pięciu odsłonach

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Nisku powstał film animowany „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Film jest częścią projektu „DZIEJE MIASTA W PIĘCIU ODSŁONACH”, który przygotowały Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury wspólnie z Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Trzy odsłony projektu można było zobaczyć podczas premiery filmu, która odbyła się w Niżańskim Centrum Kultury. Karolina Kutyła z Niżańskim Centrum Historii i Tradycji przyznała, że pomysł na zrobienie filmu nasunął się sam:

Film powstał w technice animacji poklatkowej i przedstawia historię miejscowości – od najdawniejszych czasów do czasu uzyskania przez Nisko praw miejskich. Reżyserem, scenarzystą, scenografem i twórcą postaci lalkowych, które zagrały w filmie oraz montażystą filmu jest znakomita niżańska artystka Paulina Kara:

 

Film muzycznie zilustrował Tomasz Kara – Sajek. Konsultantem historycznym był Tomasz Żbik. Zaś w rolę narratora w filmie wcieliła się Zuzanna Żbik, córka reżyserki:

 

A oto próbka w wykonaniu Zuzi:

Zgodnie z założeniami projektu film stanie się elementem oferty edukacyjnej Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji. Natomiast mieszkańcy będą mogli obejrzeć ten niezwykły film animowany „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” już 25 czerwca w plenerze w Parku Miejskim w Nisku. Ale film to nie wszystko przy okazji jego premiery zaprezentowano również dwa inne elementy projektu. To m.in. pocztówki z cyklu „Nowe miasto w starej szacie”, zaprojektowane przez niżańskiego artystę fotografa Rafała Marchuta. Kolejna odsłona to ilustracje do podręcznika dla najmłodszych „Czy wiecie, że…”, który niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa NCK „Sokół”. Autorką ilustracji do opowieści o dawnym Nisku jest pochodząca z Niska artystka Magdalena Kara – Sajek. Tekst do ilustracji opracowali Karolina Kutyła i Ryszard Zemła, w konsultacji z Januszem Ogińskim. To produkty już gotowe, natomiast aby projekt był w pełni zrealizowany trwają przygotowania jeszcze do dwóch odsłon. Będą to: interaktywna wystawa „Miasto w kostce”, która będzie swoistą skarbnicą wiedzy na temat przeszłości Niska oraz wykład na temat ważnych dla miasta osobistości.