Nisko: Firma z Kamienia przebuduje warsztaty pod BCU w branży energetycznej

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Powiat Niżański rozstrzygnął przetarg na adaptację pomieszczeń warsztatów w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku na potrzeby BCU. Chodzi o energetyczne centrum umiejętności, które ma powstać przy niżańskim ‚Elektryku’. Wykonawcą przebudowy i rozbudowy istniejącego budynku na potrzeby Branżowego Centrum Umiejętności będzie firma MARMIR z Kamienia. Firma zaproponowała wykonanie inwestycji za ponad dwukrotnie niższą cenę niż zakładano, bo 4,1 miliona złotych, podczas gdy inwestycję szacowano na blisko 9,2 miliona złotych. Niżańskie Branżowe Centrum Umiejętności jest jednym ze 120, które w różnych branżach powstają lub powstaną na terenie całej Polski. To w Nisku kształcić będzie i certyfikować kadrę w branży elektrycznej i energetycznej. Utworzenie takiego BCU dziedzinie energetyki  w Nisku przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej, jest ważne też ze względu na kilkudziesięcioletnie tradycje kształcenia w tej dziedzinie. Mówi starosta niżański Robert Bednarz:

Niżańskie BCU dzięki  wyposażeniu i nowoczesnemu, praktycznemu kształceniu fachowców ma być odpowiedzią na zmiany i innowacje zachodzące w branży energetycznej. Ma wypuszczać na rynek wysoko wykwalifikowanych pracowników kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży elektrycznej i energetycznej.

W ramach adaptacji budynku warsztatów pod potrzeby BCU ma zostać wykonana rozbudowa i przebudowa obiektu. W istniejącej części przebudowa będzie polegała miedzy innymi na poszerzeniu otworów drzwiowych oraz przesunięciu i rozbiórce ścian działowych na potrzeby sal wykładowych i sali konferencyjnej. Zaś rozbudowa będzie polegała na dobudowie pomieszczenia z klatką schodową oraz windą. Do tego dojdzie zagospodarowanie terenu. Powstaną miedzy innymi miejsca pod ustawienie kontenerów modułowych oraz powierzchnie utwardzone w obrębie placu ćwiczeń terenowych. Wykonawca będzie miał 7 miesięcy na realizację inwestycji.