Mielec: Zmarł Czesław Kolisz.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

 

W wieku 73 lat zmarł Czesław Kolisz, założyciel firmy Ankol, rodowity Mielczanin, przedstawiciel wielu firm lotniczych, biznesmen, filantrop, Mielczanin Roku 2011. Znany nie tylko w Mielcu, ale także na arenie międzynarodowej. Kolisz między innymi doprowadził do uruchomienia produkcji samolotu An-28, i jako jeden z pierwszych w Polsce, uzyskał koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obrót samolotami i śmigłowcami bojowymi.

W 2000 r. otworzył w Chorzelowie największy salon samochodowy „KIA” w Polsce, a w 2001 r. oddał do użytku jeden z najnowocześniejszych w Europie serwisów samochodowych koncernu „BOSCH”.

Poza pracą zawodową prowadzi działalność charytatywną. Stworzył największą ,,Bazy danych produktów” zawierającej ponad 120 000 pozycji do samolotów i śmigłowców, prowadzoną w 4 językach (w tym cyrylicy). Poczynając od 2002 r., doprowadził do wdrożenia, certyfikacji i zintegrowania 10 systemów zarządzania jakością oraz systematycznie je odnawia.

Od 2004 r. był członkiem amerykańskiego Stowarzyszenia Dostawców Lotnictwa  ASA – Aviation Suppliers Association. W latach 2006-2007 zorganizował misje gospodarcze do krajów Ameryki Łacińskiej oraz rozpoczął dostawy towarów dla lotnictwa Malezji, Pakistanu, Peru i marynarki wojennej Meksyku. W 2006 r. uzyskał Przedstawicielstwo na Europę Wschodnią amerykańskiego producenta  łożysk bezobsługowych Kamatics Corporation, a w 2007 r. podpisał wieloletni kontrakt z zakładami produkcyjnymi samolotów SUKHOI na dostawy łożysk do produkcji samolotu pasażerskiego SUPERJET 100. Od 2010 r. pełnił funkcję dziekana Lotniczego Korpusu Eksporterów, a od 2013 r. był członkiem Business Centre Club.

 

Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Międzynarodową Nagrodą Socrates, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem „Za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”, Medalem z okazji Światowego Dnia Jakości,  Medalem za współpracę z Siłami Powietrznymi Peru, Nagrodą Grand Prix dla Wybitnego Eksportera Roku 2010, Medalem „Manager of the Year”, tytułem „Przedsiębiorca Roku 2012”, wyróżnieniem The BIZZ w kategorii World Leader Businessperson (podczas międzynarodowej konwencji ,,BIZZ ARABIC 2012”, Doha-Katar), Statuetką Dedala w czasie X Spotkania Lotniczych Pokoleń – Mielec 2020. Został także  „Mielczaninem Roku 2011” w plebiscycie KORSO.

 

 

Tomasz Łępa