Mielec: Żegnamy Jana Drewsa.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

Zmarł Jan Drews, mielecki malarz, współzałożyciel Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej, członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej im. J. Stanisławskiego przy SCK w Mielcu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Regionalnego w Mielcu, a także w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

W 2003 r. z okazji „100-lecia Światowego Lotnictwa” eksponował prace o tematyce lotniczej na wystawie indywidualnej w SCK w Mielcu. Malarstwo było jego pozazawodową pasją, chociaż zainteresowania plastyczne przejawiał już podczas swojej pracy zawodowej w WSK Mielec, gdzie wykonywał m.in. projekty znaków firmowych WSK, rysunki konstrukcyjne i techniczne.

W 1983 r. Jan Drews wykonał projekt i rysunki konstrukcyjne ołtarza przed kościołem MBNP w Mielcu z okazji uroczystości „Nawiedzenia przez Matkę Bożą w Jej Jasnogórskim Obrazie”. Jest też autorem projektu sztandaru NSZZ „Solidarność” w Mielcu oraz sztandaru ZZ „Metalowców WSK” oraz projektu monumentalnego elementu dekoracyjnego z samolotem TS-11 „Iskra” na terenach rekreacyjnych MOSiR w Mielcu.

Należał też do Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa „PROMLOT”. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.

 

Tomasz Łępa