Mielec: Zagrajcie mi sztajera

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

Niedzielna potańcówka folkowa z muzyką na żywo „Zagrajcie mi sztajera…” na Rynku Starego Mielca  zakończyła oficjalne  trzydniowe świętowanie jubileuszu 70 lecia powstania  Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusza Mejzy. Przy muzyce i śpiewie m.in. Kapeli Grochowiacy I Chorzelowiacy tańczono do polki, oberka, kujawiaka czy sztajera. Oby więcej takich potańcówek, mówili uczestnicy zabawy…

Niedziela była też okazją do zaprezentowania  wyjątkowego wydawnictwa albumowego  związanego z zespołem Rzeszowiacy. Album złożony z pięciu odrębnych publikacji zawiera  fotografie z przeszłości koncertowania zespołu Rzeszowiacy, ich wyjazdów,  jak i z życia prywatnego członków zespołu.

Mówi autorka albumu Kinga Bielec.

Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusza Mejzy powstał w 1952 roku, a od 1955 przyjął nazwę „Rzeszowiaków”. Prezentuje na scenach krajowych i zagranicznych bogactwo i piękno polskiego folkloru. Ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, wiązanki tańców i pieśni ludowych z regionów takich jak: Śląsk, Kaszuby, Wielkopolska, Ziemia Nowosądecka, Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Opolska, Ziemia Lubelska czy  Ziemia Rzeszowska.

Tomasz Łępa