Mielec: Wyjątkowy film i muzyka.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Małgorzata Figacz

Z okazji 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza w sobotę o godz. 18:00 na pokaz filmu ‘Pan Tadeusz’ z 1928 roku w reż. Ryszarda Ordyńskiego z muzyką na żywo. Ordyński nakręcił film w 1928 roku, między innymi w majątku Czombrów nieopodal Świtezi, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz.
Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości czterdziestu dwóch minut.
W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około stu dwudziestu minut trwającego oryginalnie ponad trzy godziny filmu.
Mówi Joanna Kruszyńska, dyrektor placówki kulturalnej.

Zespół ‘CZERWIE’ to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających ‘na żywo’ muzykę do filmów niemych.

(Tomasz Łępa)