Mielec: Wybitny absolwent u Konarskiego!

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

W I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu   odsłonięto  tablicę pamięci wybitnego absolwenta szkoły dr Jana Bardana. “Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, filozof, etyk, uczeń Jana Pawła II, człowiek wierny dewizie Deo et Patriae” – tak pokrótce sylwetkę Jana Bardana przedstawiono na pamiątkowej tablicy, która  zawisła na szkolnym korytarzu już kilka miesięcy wcześniej, jednak, ze względu na trwającą pandemię, dopiero teraz  miało miejsce jej uroczyste odsłonięcie.

Mówi Monika Toczyńska, nauczyciel historii w I LO w Mielcu.

Jak się okazuje Liceum Konarskiego było miejscem  wielu  znanych osobowości, które  miały możliwość pobierania tu edukacji jak i kształcenia samej młodzieży.

 

Jan Bardan urodzony w 1933 r. w Jamach, powiat mielecki  był Absolwentem Państwowej Koedukacyjnej Szkoły Stopnia Licealnego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu z maturą w 1951 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktoryzował się u biskupa Karola Wojtyły (późniejszego papieża Jana Pawła II, świętego), na podstawie rozprawy: Ocena Sartre’owskiej etyki niezależnej. Prowadził niektóre zajęcia ze studentami, ale ostatecznie nie podjął pracy na KUL-u. Ze względu na zły stan zdrowia nie mógł spotkać się z  Janem Pawłem II w czasie pielgrzymek do Polski, ale papież wielokrotnie pytał o jednego z pierwszych swoich doktorantów. Jan Bardan zmarł w 2015 r. Spoczywa na cmentarzu Batowickim w Krakowie.

 

Tomasz Łępa