Mielec: Wspominamy Krzysztofa Pendereckiego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej, laureat dziesiątek prestiżowych nagród Krzysztof Penderecki, nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat.  Muzyk  urodzony w 1933 roku w Dębicy skomponował opery, symfonie i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Penderecki  gościł również  w Mielcu  podczas 17. Międzynarodowego  Festiwalu Muzycznego. Wtedy w rozmowie z Tomaszem Łępą  pytany o wpływ sacrum na tworzenie muzyki, maestro odpowiedział:

Jak tłumaczy , kustosz mieleckiej Jadernówki, Janusz Halisz, mimo iż mistrz Penderecki to rodowity dębiczanin, to Mielec wpisał się w rodzinę Pendereckich.

Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, ponadto otrzymał tytuł Honorowego Profesora  Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. W 2008 roku Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.Jego utwory znalazły się w takich filmach jak “Egzorcysta” Williama Friedkina, “Lśnienie” Stanleya Kubricka, “Dzikość serca” Davida Lyncha, “Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna,  oraz “Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.

(Tomasz Łępa)