Mielec: Wielkanoc bez wiernych

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

 

IV niedziela Wielkiego Postu była kolejną z rzędu, gdy Biskup Tarnowski Andrzej Jeż  sprawował Eucharystię dla kilkunastu osób zgromadzonych w Katedrze Tarnowskiej.  W swojej homilii hierarcha przypomniał  m.in. iż  ziemskie życie każdego człowieka  i to co cenne,  nie zamyka się jedynie w ziemskich przestrzeniach, ale także jest rozsiane w nas samych.

W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie  wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Dekret kongregacji wydany w języku polskim i przekazany PAP przez Biuro Prasowe Komisji Episkopatu Polski  stanowi, że „Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Odnośnie Wielkiego Tygodnia kongregacja zaleca, „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”. Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

Tomasz Łępa