Mielec: Warsztaty historyczne OKM 1940.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Policjanci, przedstawiciele władz samorządowych, mieleckich instytucji oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z klas ogólnopolicyjnych wzięli udział w warsztatach historycznych pn. “OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje. Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 – 2019”. O Zbrodni Katyńskiej i kobietach w służbie mówili Grażyna Szkonter i Jarosław Olbrychowski. Prelegenci zwracali uwagę na budowanie etosu policyjnej służby jak i jej roli w minionej epoce.
Mówi prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi – Jarosław Olbrychowski.

Jak zaznacza Grażyna Szkonter – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” cały czas szukamy informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II wojny światowej.

Ogólnopolski program edukacyjno-historyczny OKM 1940 realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Jest także elementem misji rodzin policjantów II RP związanej z przywracaniem prawdy oraz kultywowaniem tradycji zawartej w sentencji „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Tomasz Łępa