Mielec: Uniwersalność Dyjaka.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

W ramach 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego przed mielecką publicznością wystąpił Marek Dyjak, z wykształcenia hydraulik, z zawodu pieśniarz, piosenkarz, balladzista i kompozytor. Miłośnicy talentu Marka Dyjaka podczas koncertu usłyszeli najbardziej znane utwory artysty z albumów Moje fado i Teraz, chociaż kanwą koncertu były utwory z najnowszej płyty zatytułowanej Dyjak Gintrowski. Jak mówi artysta jego utwory cechuje uniwersalność.

Artysta sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym- tak go ocenia krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji.

Kolejnym wykonawcą w ramach 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego będzie zespół The Klezmatics ze Stanów Zjednoczonych. W repertuarze zespołu znajduje się typowa, instrumentalna muzyka klezmerska, ale również wiele tradycyjnych piosenek i pieśni żydowskich śpiewanych m.in. w jidysz i po aramejsku. Koncert ten już 26 lipca w Parku Oborskich w Mielcu. Patronuje Radio Leliwa.

(Tomasz Łępa)