Mielec: Tu zaczęła się SOLIDARNOŚĆ

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

W Mielcu na placu  AK  została otwarta  wystawa  „Tu rodziła się Solidarność”.  To właśnie w Mielcu 1-2 lipca 1980 r. WSK-PZL  była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce, mówił podczas otwarcia  Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec. Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy.

Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej. Mówi Marian Kokoszka z mieleckiej Solidarności.

Wydarzenia tamtych dni wspomina Marian Strycharz, konstruktor w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu.

Jak zaznacza Roman Jakim przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność  ludziom z Mielca , którzy zawalczyli o swoją wolność należy się szacunek i godność.

Zdaniem przewodniczącego  Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność , przynależenie do związków dziś   daje poczucie bezpiecznej pracy.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Tomasz Łępa

 

.