Mielec: Tu zaczęła się SOLIDARNOŚĆ.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Dziś przypada rocznica wydarzeń związanych z  WSK-PZL Mielec, która  była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.  Miało to miejsce 1-2 lipca  1980 r.

To wtedy władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec. Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej.

Mówi Marian Kokoszka z mieleckiej Solidarności.

 

Jak zaznacza Roman Jakim przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność  ludziom z Mielca , którzy zawalczyli o swoją wolność należy się szacunek i godność.

 

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Tomasz Łępa

 

.