Mielec: Tomasz Poręba- Via Carpathia po raz pierwszy na liście priorytetowych inwestycji UE

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

W Parlamencie Europejskim  udało się doprowadzić do nowelizacji rozporządzenia ws. funduszu Łącząc Europę, w którym został uwzględniony szlak Via Carpathia. Porozumienie zostało osiągnięte w drodze trójstronnych negocjacji pomiędzy Parlamentem, Radą i Komisją. Jak tłumaczy europoseł Tomasz Poręba zagwarantuje to  finansowanie tej strategicznej dla Polski i Europy drogi na jej transgranicznych odcinkach jak np. Rzeszów-Barwinek.

W ten sposób Unia Europejska oficjalnie uznała znaczenie międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpathia i wyraziła zgodę na wpisanie wszystkich odcinków transgranicznych na trasie od Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry aż do Rumunii, wraz z odcinkami transgranicznymi z Białorusią i Ukrainą, w poczet projektów finansowanych w ramach funduszu Łącząc Europę, w ramach którego realizowane będą najważniejsze europejskie inwestycje transportowe w latach 2021-2027.

Uwzględnienie Via Carpathia w finansowym instrumencie Unii Europejskiej  gwarantuje środki finansowe i pozwoli na domknięcie wszystkich odcinków transgranicznych.

 

(Tomasz Łępa)