Mielec: Szpital prowadzi profilaktykę tętniaka aorty brzusznej

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu jako jedyny na Podkarpaciu realizuje obecnie program darmowych badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Osoby chcące się zbadać mogą to uczynić są od poniedziałku do piątku na Oddziale Chirurgii Naczyniowej.

Tętniak aorty brzusznej (TAB) powstaje wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej i prowadzi do tworzenia się skrzeplin przyściennych oraz złogów miażdżycowych w ścianie tętniaka. Schorzenie może objawiać się bólem brzucha i pleców w okolicy krzyżowej, ale może też nie dawać zupełnie żadnych objawów. W obu przypadkach tętniak aorty brzusznej jest jednak stanem chorobowym stanowiącym zagrożenie dla życia.

Wykrywaniu niebezpiecznych tętniaków, a także zwiększaniu świadomości profilaktyki tego rodzaju schorzeń służy „Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej w latach 2018-2020”, w którym udział bierze Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Z badań mogą skorzystać osoby, u których stwierdzono co najmniej trzy czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego spośród następujących pozycji:

1)      choroba wieńcowa

2)      palenie tytoniu

3)      nadciśnienie tętnicze

4)      hiperlipidemia

5)      płeć męska

 

(Tomasz Łępa)