Mielec: Ryczaj czy Baster?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

 

O nadaniu  rondu przy bramie głównej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu imienia  Stefana Bastyra, uznawanego  za współtwórcę polskiego lotnictwa wojskowego i pierwszego lotnika Odrodzonej Rzeczpospolitej, proponował podczas ostatniej sesji miejskiej, radny Marek Zalotyński. Jak mówi uhonorowanie tej osoby wpisywałoby się  w obchody rocznicowe Polski.

Jedyna widoczna pamięć jaka istnieje o Stefanie Bastyrze w Mielcu  to pamiątkowa tablica poświęcona jego osobie jaka się znajduje w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Szafera, odsłonięta dwa lata temu.

Mówi Jerzy Skrzypczak, dyrektor muzeum regionalnego w Mielcu.

Okazuje się jednak, że do mieleckiego urzędu wpłynął w czerwcu  podpisany większością przewodniczących rad mieleckich osiedli projekt uchwały, który zakłada nadanie nowemu rondu imienia Tadeusza Ryczaja.

O  upamiętnienie  tej osoby od lat też upomina się Andrzej Talarek mielecki  publicysta i bloger internetowy.

Tadeusz Ryczaj od 1966 roku był dyrektorem WSK Mielec, i pełnił tą funkcję aż do 1989 roku. Lata w których kierował zakładem to czas wielkiej prosperity firmy, miasta i hegemonii mieleckiego sportu w kraju. To za jego rządów w WSK zwiększono zatrudnienie aż 20 tys. WSK nie szczędziło wydatków na sport i kulturę. Rządy Ryczaja to złote lata mieleckiego sportu, budowa wspaniałych obiektów, ale i okres największej świetności zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.

Tadeusz Ryczaj był również posłem na sejm w latach 1985-89. W 1989 roku startował w wyborach do senatu. Małą liczbę głosów uznał za wotum nieufności społeczeństwa i odszedł na emeryturę. Zmarł w 2010 w Mielcu, pochowany na cmentarzu parafialnym w Chorzelowie.

 

Tomasz Łępa