Mielec: Publiczny system monitorowania.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Mieszkańcy  Mielca będą wiedzieli jakim powietrzem  oddychają. Właśnie rozpoczęła się instalacja ekranów LED na budynku Domu Kultury SCK i na budynku kamienicy nr 13 przy ulicy Mickiewicza  a nie jak planowano wcześniej na mieleckiej  Łojczykówce.

Wyświetlacze na bieżąco będą pokazywały wyniki pomiarów stanu powietrza z sieci sensorów Airly. Pozwoli to w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mielcu.

 

Mówi prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. Jak wiadomo, sensory sieci Airly, której twórcą jest mielczanin Wiktor Warchałowski, to czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10. Mierzą także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Od pewnego czasu są wykorzystywane  do tworzenia sieci pomiarowych przez wiele miast w Polsce, które mają problemy z tzw. niską emisją. To nie jedyne działania magistratu w  rozwiązywaniu problemu jakości powietrza w mieście, zaznacza prezydent.

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Mielcu zakupił i zamontował na budynkach szkolnych pierwsze cztery sensory Airly. Później zainstalowano kolejne urządzenia. W powstanie sieci czujników włączyły się także inne instytucje i firmy. Obecnie poziom zanieczyszczenia mieleckiego powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5 mierzy już 20 sensorów.

(Tomasz Łępa)