Mielec: Powstają kolejne elementy pomnika

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Już wkrótce obok rzeźbionej granitowej kolumny stanowiącej  główny trzon pomnika i zainstalowanego na niej 3,5 metrowego Orła z brązu, pojawią się kolejne elementy   powstającego  na Górce Cyranowskiej w Mielcu, Pomnika Żołnierzy Wyklętych –Niezłomnych.

Jak mówi Romuald Rzeszutek ze Stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, prace nad pomnikiem cały czas trwają.

Rzeźby o wysokości ok. 2,5 metra przedstawione są w sposób dynamiczny – element ten otrzymał miano Trójki Niezłomnych. Dwie postaci: „Zapory” i „Rusala” ufundowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Korowód Cieni poprowadzi zaś  płk. Łukasz Ciepliński.

Przypomnijmy, 1 marca 2020 w obecności Marszałka woj. Podkarpackiego został poświęcony i wmurowany w fundament kamień węgielny. To łuska artyleryjska z wygrawerowanymi na niej tenorami z Biblii i Zbigniewa Herberta. W kamieniu węgielnym znalazła się m.in. ziemia umieszczona w 100 specjalnych, opisanych kapsułach z miejsc uświęconych męczeńską krwią bohaterów z całej Polski, ponadto na arkuszach miedzianej blachy zostało zamieszczone Przesłanie Do Potomnych oraz moneta wybita na 100-lecie odzyskania niepodległości, różaniec, Ryngraf i  kilka innych elementów.

 

Tomasz Łępa