Mielec: Poszerzenie barier zapachowej przeciw  ASF.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

Już po raz trzeci  przeprowadzony został oprysk przeciw dalszemu rozprzestrzenia się ASF na terenie powiatu mieleckiego. Został przeprowadzony on  z zawartym porozumieniem pomiędzy Powiatem Mieleckim, Powiatem Tarnobrzeskim oraz Powiatem Kolbuszowskim.

Oprysk wykonano na odcinku kolejowym LHS od mostu na Wiśle w miejscowości Zaduszniki do miejscowości Krzątka przy użyciu opryskiwacza spalinowego zamontowanego na wózku motorowym. Zastosowano do oprysku środek zapachowy  – produkt ograniczający migrację dzików.

Mówi Piotr Chrabąszcz,  Powiatowy  Lekarz  Weterynarii w Mielcu.

Po potwierdzeniu wystąpienia ogniska ASF u padłych dzików znalezionych w Przecławiu, w mieleckim starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania wypracowano działania ograniczające rozprzestrzenianie się ASF w powiecie mieleckim,  w tym propozycja rozszerzenia  bariery  zapachowej.

W związku z zawiadomieniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu o potwierdzeniu wystąpienia ogniska ASF u dzików znalezionych w Przecławiu  gmina apeluje o przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.

Tomasz Łępa