Mielec: Ponad milion złotych kary.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Urzędnicy z Departamentu Ochrony Środowiska przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, dokonując analizy przedstawianych co roku wyników wielkości emisji pyłów i gazów jakie emitowała firma Kronospan uznali iż firma ta zaniżała przedstawiane dane statystyczne.
Na skutek tego marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zażądał od firmy Kronospan zapłaty ponad miliona złotych. Kwota ta wynika z różnicy między wielkością emisji przedstawianej przez Kronospan od 2012 roku, a wyliczeniami urzędników oraz dwumiesięczną opłatą za 2015 rok kiedy to Kronospan emitował zanieczyszczenia bez pozwolenia zintegrowanego.

Decyzje marszałka podkarpackiego przekazało Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna. Jak dodaje marszałek w pojedynkę trudno działać na rzecz poprawy jakości powietrza w Mielcu.

Jak czytamy w przesłanym  przez firmę Kronospan Mielec piśmie ” Podążając za ustawą, Kronospan w przeszłości ustalił z Urzędem Marszałkowskim sposób obliczania opłat za korzystanie ze środowiska. Algorytm, na którym oparte były wyliczenia wysokości opłat, nie był dotąd kwestionowany przez Urzędy, które były adresatem raportów. Poprawność w obliczaniu opłat jest każdorazowo weryfikowana przez urzędników w momencie przyjmowania wpłaty. Zmiana w interpretacji tych wyliczeń, zawarta w decyzji Urzędu Marszałkowskiego jest obecnie podstawą naszego odwołania” .
(Tomasz Łępa)