Mielec: Podwyżka aż  o 700 procent!

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

W trybie pilnym zebrał się Konwent Wójtów Powiatu Mieleckiego. Gospodarze gmin dyskutowali nad zaproponowanymi im cenami zakupu energii elektrycznej dla Mieleckiej Grupy Zakupowej na 2023 rok. Grupa zakupowa Powiatu Mieleckiego obejmuje gminy powiatu Mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, każdy z nich spodziewał się, że złożone oferty będą wyższe od tych, jakie udało się wynegocjować w poprzednim okresie (2020 -2022) jako grupa zakupowa ale nie aż kilkukrotnie.

Mówi wójt gminy Wadowice Górne Michał Deptuła.

Tym razem wpłynęła tylko jedna oferta, od PGE Obrót S.A..  Zaproponowana przez PGE cena energii elektrycznej na 2023 rok wynosi ponad 67 mln zł i jest wyższa o ponad 700 % w porównaniu  do ceny aktualnej wynoszącej  ponad 9,5 mln zł.

Włodarze gmin – jako grupa zakupowa mają teraz dwa rozwiązania: zaakceptować zaproponowaną stawkę lub rozpisać nowy przetarg w nadziei, że kolejna oferta może być korzystniejsza. Członkowie Konwentu odroczyli podjęcie decyzji w tej sprawie o tydzień.

Starosta Mielecki  Stanisław Lonczak poinformował, że niezależnie od ustaleń Konwentu w mieleckim starostwie powołana została grupa robocza, której zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie nowych procedur funkcjonowania urzędu i podległych mu placówek. Chodzi o wprowadzenie działań mających na celu oszczędność energii eklektycznej, wody i innych mediów.

Tomasz Łępa