Mielec: Pielęgnują historię i tradycje.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

W miejscowości Ruda gm. Radomyśl Wielki  przy miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym powstał Dom Pamięci Regionalnej. Oprócz zobaczenia wiekowych eksponatów można także uczestniczyć w żywych lekcjach historii.

Dom Pamięci Regionalnej mieści się w starym drewnianym budynku, w którym dawniej znajdowała się szkoła. Przez lata gromadzone „artefakty” zostały umiejscowione w trzech salach tematycznych.

Wśród eksponatów można zobaczyć:  dokumenty, zdjęcia, dawne sprzęty szkolne obrazujące historię szkoły; materiały związane z osobą patrona szkoły: porucznika Józefa Gorlacha ps. „ Orzeł” czy materiały związane z Karolem Antonim Kostórkiewiczem – członkiem radomyskiego Sokoła i uczestnikiem I wojny światowej w szeregach 2. pułku ułanów Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej a także   sprzęty, stroje, broń związane z tradycją szlachecką.

Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie zaprasza również na żywe lekcje historii i zwyczajów regionalnych, przygotowywanie potraw regionalnych na starym piecu kuchennym „na blasze”  oraz ekspozycje tematyczne.

(Tomasz Łępa)