Mielec: Pielęgnować rodzinne historie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Dwa albumy ze zdjęciami z lat 1919 – 1960 zostały znalezione na śmietniku w Gdyni. Swoich przodków rozpoznał na nich Tomasz Nowakowski z Mielca. Pamiątkowe fotografie odzyskał dzięki miłośniczkom genealogii ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

Panie postanowiły zamieścić zdjęcia z albumu  na portalu społecznościowym. Na post zareagowało 30 tys. osób. Dzięki temu Tomasz Nowakowski z Mielca rozpoznał na zdjęciach z 1953 roku,  swoją rodzinę.

Dziadkowie pana Tomasza Stanisław I Jadwiga  pochodzili z Wejherowa i w okresie międzywojennym założyli zakład fotograficzny „Foto Matejko”, który do 1939 roku mieścił się w kamienicy przy ulicy Jana III Sobieskiego 306.  Z czasem został on przejęty przez niemieckiego fotografa Waldemara Englera, który robił zdjęcia masowych egzekucji w Piaśnicy. Po wojnie zakład powrócił do właścicieli  i  funkcjonował do pocz. lat 70. przy tej samej ulicy pod numerem 314.

Wśród fotografii autorstwa Nowakowskich znajdują się m.in.: fotografia komunijna dzieci  ze zmartwychwstanką bł. siostrą Alicją Kotowską, fotografie atelierowe, wakacyjne ujęcia z pracy fotografów na plażach Helu i Jastarni, gdzie każdego roku, w sezonie letnim otwierali filie swojego zakładu.

Tomasz Łępa