Mielec: Piękna Wieś Podkarpacka  to Sarnów

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

10  wsi z województwa podkarpackiego zostało wyróżnionych w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2020”. Wśród nich znalazła się miejscowość Sarnów –  jedyna z powiatu mieleckiego. W konkursie tym wzięło udział 31 sołectw. Podczas oceny zwracano uwagę m.in. na walory estetyczne, krajobrazowe, zabytki, realizowane inicjatywy, infrastrukturę techniczną.

Sarnów to  wieś, położona w gminie Tuszów Narodowy, w obrębie Kotliny Sandomierskiej, z historią sięgającą końca XVIII wieku. Na specyficzny i indywidualny wizerunek wsi składa się wiele czynników. Wyjątkowy klimat tworzy urokliwy kościół i jego otoczenie oraz stare zabudowania mieszkalne, co stanowi przykład dbałości o dobra kultury mniejszości narodowych, które dawniej zamieszkiwały te tereny, pozostawione rodzinom polskim.

Wioska, pomimo że jest mała  bowiem liczy ponad 360 mieszkańców, działa prężnie i często daje przykład jak dbać o swój wizerunek innym, znacznie większym i bogatszym miejscowościom.

Samo położenie Sarnowa przy wytyczonej przez założycieli prostej drodze na odcinku ponad 1 km, gdzie za zabudowaniami z jednej strony płynie malownicza Babulówka, a z drugiej rozciągają się zakątki leśne, daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłej atmosfery.

Jak mówi wójt gminy  Andrzej Głaz, cieszy radość  z tego wyróżnienia i gratuluje mieszkańcom nagrody oraz społecznej postawy i troski o swoją miejscowość.

 

Tomasz Łępa