Mielec: Panele fotowoltaiczne na balkonach?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Panele słoneczne kuszą nie tylko mieszkańców domków jednorodzinnych. Coraz częściej widuje się dziś fotowoltaikę montowaną prywatnie na własnych balkonach blokowych. O takie rozwiązanie pokusił się już jeden z mieszkańców Mielca, mówi Krzysztof Kosiba, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Mielcu.

Jak się okazuje w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zaspokajanie własnych potrzeb energetycznych dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej nie jest niemożliwe. Wspólnoty mieszkaniowe takie panele fotowoltaiczne mogą założyć także na dachach budynków mieszkalnych, pozostaje jednak kwestia rozliczenia energii wśród mieszkańców i pełne jej wykorzystanie.

Polskie prawo nie zakazuje montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie. Coraz częściej zdarza się zresztą, że w panele słoneczne nie inwestują pojedynczy mieszkańcy bloku, ale całe wspólnoty. Nie możemy jednak pozwolić sobie na zupełną samowolkę. Okazuje się bowiem, że o ile kupując mieszkanie, stajemy się właścicielami wewnętrznej części balkonu, o tyle elewacja jest już poza naszą decyzyjnością.
Tomasz Łępa