Mielec: Ogień Niepodległości

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Po raz pierwszy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada do Mielca dotrze Ogień Niepodległości, który w ramach sztafety rowerowej z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Ukrainie do Polski przywożą na rowerach  harcerki i harcerze z Hufca ZHP Zgierz.

Ogień Niepodległości zapalany na kilka dni przed Świętem Niepodległości na mogiłach legionistów, poległych w 1915 i 1916 r. podczas walk na Wołyniu, na Ukrainie, ma upamiętnić bohaterów  walk o wolne i niezawisłe państwo polskie.

Do Polski jest przewożony przez harcerki i harcerzy w lampie umieszczonej na bagażniku roweru.  Inicjatorem przywiezienia do Mielca Ognia Niepodległości jest Eligiusz Hajec krewny porucznika Jana Hajca  bohatera z Kostiuchnówki.

Mówi Marek Zalotyński, radny miejski.

W uroczystym pobraniu Ognia Niepodległości w  mieście oprócz mieleckich samorządowców udział wezmą m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Burmistrz Miasta Kolbuszowa,  Dębicy, Przecławia,  Prezydent Miasta Tarnowa, Sołtys wsi Książnice, czy wójtowie gmin  Tuszów Narodowy i Padew Narodowa.

Ogień dotrze do Mielca w piątek  a jego oficjalne przekazanie samorządowcom nastąpi przed Dyktandem Niepodległościowym, które odbędzie się w Domu Kultury SCK o godzinie 18.00. Przekazanie Ognia Niepodległości mieszkańcom Mielca i Powiatu Mieleckiego nastąpi w niedzielę podczas Śpiewanek Patriotycznych, które odbędą się w Pałacyku Oborskich.

Tomasz Łępa