Mielec: Odkryty na nowo.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: admin

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Stefanowi Bastyrowi, uznawanemu za współtwórcę polskiego lotnictwa wojskowego i pierwszego lotnika Odrodzonej Rzeczpospolitej. W latach 1896 – 1899 Bastyr był uczniem tej placówki, która wówczas była szkołą męską. Mówi Jerzy Skrzypczak, dyrektor muzeum regionalnego w Mielcu.

Stefan Bastyr urodził się w Ulanowie (według danych austriackich w Oleśnie). W latach 1899- 1903 w Szkole Ludowej w Tarnobrzegu, następnie ukończył Szkołę Realną w Tarnowie, po czym studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. W 1913 brał udział w projekcie budowy samolotu Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej. Projekt samolotu, opracowany przez inż. Władysława Kohmana-Floriańskiego, wzorowany był na francuskiej konstrukcji Farman IV.

Uroczystość z udziałem młodzieży szkolnej placówki, nauczycieli i zaproszonych gości zorganizowana została w ramach lokalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz przypadającej 100 rocznicy pierwszego lotu mjr Bastyry polskim samolotem bojowym.

(Tomasz Łępa)