Mielec: Obyczaj wyszyty tradycją.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Galerii ESCEK Domu Kultury Mielcu otwarto wystawę nawiązującą do wydarzeń jubileuszowych związanych z Zespołem Pieśni i Tańca ‚Rzeszowiacy’, który w tym roku zespół obchodzi 70. rocznicę powstania.
Młoda malarka, Agnieszka Ciura, wystawiła w Mielcu obrazy oraz zbiór ludowych makatek inspirowanych kulturą i folklorem podkarpackiej wsi. O źródłach inspiracji folklorem mówi Agnieszka Ciura:

Na wystawę składa się cykl pt. ‚Obyczaj wyszyty tradycją’, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji, a wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla obszaru Podkarpacia, ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru.

Galeria ESCEK zaprasza także do obejrzenia ‚kapsuły czasu’ zespołu ‚Rzeszowiacy’. Oglądający mogą tam obejrzeć plakaty, foldery, stroje zespołu z różnych okresów działalności zespołu.

Z okazji 70-lecia Dom Kultury SCK przygotował także film, będący swoistą podróżą sentymentalną, w której wzięło udział kilkunastu byłych i obecnych członków ZPiT ‚Rzeszowiacy’.

Tomasz Łępa