Mielec: Obchodzimy 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. decyzją najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej i urzędnicy. Także i Mielec pamięta o tych osobach, które wywodziły się z regionu mieleckiego a zostały zamordowane w tamtym okresie. Pamięć o nich widnieje na Mieleckiej Ścianie Katyńskiej. Mówi Jerzy Skrzypczak, przewodniczący Mieleckiego Komitetu Katyńskiego:

Powstanie Mieleckiej Ściany Katyńskiej miało miejsce w 1990 r. Od tego czasu nad poszukiwaniem oraz udokumentowaniem historii tamtych wydarzeń pracują nieustannie lokalni historycy i społecznicy.

Dziś w bazylice św. Mateusza o godzinie 18:00 w intencji ofiar Mielczan Katyńczykow zostanie odprawiona liturgia mszy św. a następnie pod Mielecką Ścianą Katyńską zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Wcześniej, o godz. 12.00 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Policyjną Mielecką Tablicą Katyńską na budynku KP Policji.

Tomasz Łępa