Mielec: Nowe miejsce dla biblioteki.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Mielcu otworzono dziś filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

Mieści się ona w budynku Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kościuszki 7.

Biblioteka znajduje się w strukturach Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, który jest jednostką edukacyjną województwa podkarpackiego. Wcześniej jej siedziba mieściła się w budynku starostwa mieleckiego przy ul. Wyspiańskiego.

W otwarciu wzięli udział m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska.

Mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl:

Jak zaznacza dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska, mielecka placówka może pochwalić się unikatowym wypożyczaniem książek na odległość.

Zdaniem starosty powiatu mieleckiego Stanisława Lonczaka, placówka biblioteczna w nowym miejscu na pewno będzie korzyścią
dla mieszkańców:

Biblioteka Pedagogiczna w Mielcu istnieje od 1947 roku. Założył ją inspektor szkolny Józef Rzegocki. Początkowo nosiła nazwę Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej. Po reformie administracyjnej w 1975 r. przekształcona została w Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. 1 września 2021 r. została włączona w struktury Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

W 1997 r. zbiory powiększono o księgozbiór techniczny po likwidowanej Bibliotece Technicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, a w 2014 r. o klasykę i metodykę literatury angielskiej po zlikwidowanej Bibliotece Kolegium Językowego w Mielcu.

Od 2005 r. rozpoczął się proces digitalizacji biblioteki – wprowadzano zbiory do elektronicznego systemu Prolib, a we wrześniu 2008 r. uruchomiono elektroniczną wypożyczalnię.

Tomasz Łępa