Mielec: Niedzielne Dożynki w regionie.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Małgorzata Figacz

Wola Chorzelowska będzie gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Mielec. Tradycyjne święto plonów odbędzie się w niedziele, 18 sierpnia, na terenach sportowych przy Domu Strażaka. Dla wszystkich, którzy pojawią się w niedzielę w Woli Chorzelowskiej organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Korowód dożynkowy, widowisko obrzędowe, konkurs wieńca, stoiska wystawiennicze, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, kiermasze oraz występy zespołów Ośrodka Kultury to tylko niektóre z nich. Wieczorem występ Zespołu „REDLIN”, który zaprezentuje się w specjalnym folkowym show. Tegoroczne święto plonów zakończy zabawa taneczna z Zespołem „FOKUS”. Dożynki gminy Mielec rozpocznie liturgia mszy św. w kościele parafialnym pw. Św. Wojciecha w Trześni o godzinie 13.30.

Również w niedziele w Partyni odbędą się dożynki gminy Radomyśl Wielki. Rozpoczną się one o godz. 14.00 Mszą Świętą Dożynkową w kaplicy pw. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Partyni. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejedzie na plac obok miejscowej szkoły. O godz. 15.20 rozpocznie się uroczystość obrzędowa, a po niej Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego.

Na Święto Plonów zaprasza również w niedzielę Przecław. Dożynki w gminie rozpoczną się Mszą Św. dziękczynną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu, a tuż po jej zakończeniu korowód dożynkowy przejdzie na tereny Zielone obok Domu Kultury w Przecławiu. Tam będzie miał miejsce ceremoniał przekazania chleba dożynkowego Gospodarzowi Gminy Przecław – Burmistrzowi Przecławia oraz prezentacje i ośpiewywanie Wieńców Dożynkowych. W części muzycznej wystąpią grupy tańca ludowego z Domu Kultury w Przecławiu Baal, koncert piosenki biesiadnej w wykonaniu zespołu SENSATION oraz zabawa taneczna z zespołem LUX BAND.

Na dożynki zaprasza także gmina Czermin. Rozpoczną się one uroczystą mszą świętą o godzinie 16:00. W kościele parafialnym pw. Św. Klemensa, następnie cały korowód dożynkowy przejdzie na plac amfiteatralny, gdzie tu będą mieć miejsce dalsze uroczystości Święta Plonów w Czerminie. Organizatorzy zapewniają dużo dobrej muzyki i wiele atrakcji.

Dożynki Gminy Tuszów Narodowy w niedzielę w Borkach Nizińskich. Rozpocznie je msza św. w Parafii pw. Najświetszej Maryi Panny w Borkach Nizińskich o godzinie 14.00, tuż po niej organizatorzy święta zapraszają na plac dożynkowy. Tam prezentacja wieńców dożynkowych przez poszczególne sołectwa, koncert muzyki ludowej, a także liczne prezentacje stoisk.
wystawienniczych.

(Tomasz Łępa)